Magyar Tudomány Napja a Délvidéken - 2009
- tudományos tanácskozás -
A Társaság hagyományosan minden esztendőben, november első felében, ünnepi tudományos tanácskozást szentel a Magyar Tudomány Ünnepének. A 2009. évi tanácskozás a Magyar Tudomány Napja a Délvidéken - 2009 elnevezést viselte. Mint minden évben, a tanácskozásnak 2009-ben is Újvidék adott otthont, a Tartományi Végrehajtó Tanács harmadik emeleti tanácstermében, november 7-én, 10 órai kezdettel. Az évente rendszeresen megszervezésre kerülő rendezvény kiváló alkalmat nyújt vajdasági és anyaországi kutatóinknak aktuális, egyéni és csoportos, kutatásaik és kutatási eredményeik bemutatására. A tanácskozás megszervezését támogatta a Magyar Tudományos Akadémia, Vajdaság Tartomány Végrehajtó Tanácsa és a Szekeres László Alapítvány.
A tanácskozás munkaelnökségét Dr. Szalma József, egyetemi tanár, a VMTT elnöke, Dr. Kastori Rudolf akadémikus, nyugalmazott egyetemi tanár, az MTA külső tagja, a Vajdasági Tudományos és Művészeti Akadémia rendes tagja és Dr. Molnár Imre, nyugalmazott egyetemi tanár alkották.
A Magyar Tudomány Napja a Délvidéken-2009 tanácskozást Dr. Szalma József egyetemi tanár, a Vajdasági Tudományos és Művészeti Akadémia levelező tagja, a Társaság elnöke nyitotta meg. A köszöntők során a tanácskozás résztvevőit üdvözölte és a tanácskozást jelenlétével megtisztelte Nagy Ferenc, a Magyar Köztársaság Szabadkai Főkonzulátusának főkonzulja, Szentgyörgyi Klára, konzul, a Magyar Köztársaság Belgrádi Nagykövetségének nevében, valamint Dr. Pap Endre akadémikus, az Újvidéki Egyetem Természettudományi Kara Matematika és Fizika Tanszékének rendes egyetemi tanára, a Vajdasági Tudományos és Művészeti Akadémia elnöke, az Akadémia nevében.
Az ünnepi köszöntőket két természettudományi plenáris előadás követett. Elsőként Dr. Kastori Rudolf akadémikus szólalt fel. Előadásának témája A mezőgazdasági biomassza fűtőanyagként történő felhasználásának agroökológiai vonatkozásai volt. Öt Dr. Lehoczky Éva, a Magyar Tudományos Akadémia doktora, a keszthelyi Pannon Egyetem Georgikon Mezőgazdasági Karának egyetemi tanára követte, A gyomnövények szerepe a talaj-növényrendszer tápanyagforgalmában c. előadásával.
A plenáris előadások után a munka szekciókban folyt - előbb következtek a társadalomtudományi, majd a természettudományi témájú előadások. Az előadások tudományos szakterületek szerinti beosztása nem bontotta meg a tanácskozás plenáris jellegét.
A társadalomtudományi szekció keretében több mint húsz szerző vett részt referátummal a jogtudomány, oktatásügy, történelem, kisebbségpolitika, könyvtár- és levéltártudomány és más tudományágak területéről. E szekcióban a következő referátumok szerepeltek: Dr. Prugberger Tamás DsC - Az autonómia, illetőleg az önkormányzatiság és a kollektív jogok tartalma, jelentősége és időszerűsége, Pákozdy Csaba - A kisebbségvédelem mai nemzetközi jogi eszközrendszere az európai közösségi jog és a tagállami jogok fényében, Miavecz Béla magiszter - A kisebbségi hivatalos nyelvhasználati jogok a gyakorlatban, Bozóki Antal magiszter - A regionális vagy kisebbségi nyelvek európai kartája és a szerbiai jogszabályok, Dr. Szalma József, Dr. Szalma Mária, Dudás Attila magiszter - Hivatalos kisebbségi nyelv- és íráshasználat a polgári peres eljárásban, Szalai Anikó - A nemzetközi szerződések felfüggesztése fegyveres konfliktus miatt, Dr. Raffai Katalin - Uniós alapszabadságok kontra tagállami jogszabályok avagy az uniós állampolgár névviselési jogát meghatározó szabályok ellentmondásai, Beretka Katinka – Mit ér az ember, ha magyar Topolyán?, Dr. Tattay Levente – Az innováció helyzete Magyarországon, Dr. Szűcs Magdolna - Mit jelentett dediticiusnak lenni a római történelem folyamán?, Uri Ferenc – Mikor alapították Újvidéket?, Borisz Sztojkovszki magiszter - Középkori- délvidéki adatok a dubrovniki (raguzai) levéltárakban, Dr. Rókai Péter - Az utolsó nemesi felkelés (1809) és Dél-Magyarország, Belovai József - A nemzetiségek és a népoktatási politika az Osztrák-magyar Monarchiában, Mezei Zsuzsanna - Az 1944/45-ös rendszerváltás a Vajdasági Levéltár fondjaiban, Pál Tibor magiszter - Az igazság útján - A Tartományi Igazságfeltáró Bizottság munkájáról-kutatásairól az 1941-1948. évek közötti eseményekről, Dr. Tóth Lajos - Az anyanyelvű oktatás kisebbségi létünk záloga – Felsőoktatásunk minőségi fejlesztésének fő irányvonalai, Dr. Somogyi Sándor – A felsőoktatási minőségügy egy lehetséges megközelítése, Hegedűs D. Katalin - Az (in)tolerancia vajúdása és Bálint István - Anyaország vagy anyanemzet - Újra kell fogalmazni a magyar nemzetstratégiát c. előadása.
A természettudományi szekcióban kiemelkedő hazai és anyaországi kutatóink mutatták be aktuális kutatásaik eredményeit a mezőgazdaság, környezetvédelem, műszaki tudományok, vegytan valamint az élelmiszeripari technológiák területéről: Dr. Molnár Imre – A mezővédő erdősávok jelentősége a szántóföldi növénytermesztésben – Dr. Erdősi József emlékére, Dr. Jódal István - Fenyőfélék - fák és cserjék magyar-szerb névszótára rövid ismertetővel, Dr. Molnár Imre – Koberszky Katica magiszter – A génmódosított haszonnövények és a velük kapcsolatos aggodalom, Kiss E. Ferenc magiszter, Dr. Mićić D. Radoslav, Dr. Kiss E. Ernő - Gazdasági és környezetvédelmi összefüggések, Dr. Pósa Mihály, Dr. Csanádi János és Dr. Gaál Ferencz – Az epesavak önszerveződése és hidrogén hidas aggregátumai, Dr. Könyves Tibor, Dr. Mišćević Branislav, Dr. Ivanc Aleksandar és Vukosav Marija magiszter - Mikotoxinok a tejben, Dr. Mester Gyula – Nano- és mikrorobotok, Szépe Tamás - Intelligens robotirányítás támogatása távoli érzékelő rendszerrel, valamint Prim. Dr. Horváth-Militicsi Károly – Megemlékezés Selye Jánosról, a stressz-elmélet megteremtőjéről c. előadása.
Az említetteken kívül további szerzők nyújtották be referátumaikat, viszont a tanácskozáson indokolt okokból kifolyólag személyesen nem tudtak jelen lenni: Dr. Hamza Gábor akadémikus – A trianoni béke és a magyar kisebbségvédelem, Dr. Matuska Ágnes - Film és mutatvány: a narratíva és a geg viszonya Buster Keaton filmszínházában, Matuska Márton – Mit kell kutatnunk 1944/45 kapcsán?, Muhi B. Béla magiszter - A globális éghajlatváltozás hatásai a fenntartható turizmusra és Biliczky László - Szent-Györgyi Albert délszláv kapcsolatai.
A Magyar Tudomány Napja a Délvidéken - 2009 elnevezésű tudományos tanácskozásra összesen 36 referátum érkezett be, a társadalom- és természettudományok területén folyó kutatásokról.
A tanácskozási kötet nyilvános szabadkai könyvbemutatójára 2010. szeptember 17-én került sor a Szabadkai Könyvtár első emeleti olvasótermében, 19 órai kezdettel. A társadalomtudományi szekció referátumait Dr. Tóth Lajos, nyugalmazott egyetemi tanár mutatta be, míg a természettudományi szekció referátumait Dr. Mester Gyula, egyetemi tanár.
Az újvidéki könyvbemutatóra 2010. október 23-én került sor a Petőfi Sándor Magyar Művelődési Egyesület klubtermében, 18 órai kezdettel. A társadalomtudományi szekció referátumait Matuska Márton, publicista mutatta be, míg a természettu-dományi szekció referátumait Dr. Molnár Imre, nyugalmazott egyetemi tanár.
A tanácskozási kötet általános részeinek letölthető változata:
A kötet fedőlapja, belső címlapja és előszava
Tartalomjegyzék és CIP
A kötetben szereplő tanulmányok szerzői
Válogatás a tanácskozáson készült fényképekből
Zusammenfassung
A tanulmányok letölthető változata:
Hamza Gábor - Traité de Paix de Trianon et la protection des minorités en Hongrie
Lehoczky Éva - A gyomnövények szerepe a talaj - növény rendszer tápanyagforgalmában
Miavecz Béla - Kisebbségi hivatalos nyelvhasználati jogok a gyakorlatban
Bozóki Antal - A regionális vagy kisebbségi nyelvek európai kartája és a szerbiai jogszabályok
Beretka Katinka - Mit ér az ember, ha magyar Topolyán?
Szalai Anikó - A nemzetközi szerződések alkalmazásának felfüggesztése fegyveres konfliktus miatt
Tattay Levente - Az innováció helyzete Magyarországon
Szűcs Magdolna - Mit jelentett dediticiusnak lenni a római történelem folyamán?
Uri Ferenc - Mikor alapították Újvidéket?
Stojkovski Boris - Középkori délvidéki adatok а Dubrovniki (Raguzai) Levéltárban
Rokay Péter - Az utolsó nemesi felkelés Dél-Magyarországon
Belovai József - A nemzetiségek és a népoktatási politika az Osztrák-Magyar Monarchiában
Szalma József - Trianonról 90 év után
Mezey Zsuzsanna - Rendszerváltás a Vajdaságban 1944/45-ben a Vajdasági Levéltár fondjainak tükrében
Matuska Márton - Mit kell kutatnunk 1944/45 kapcsán?
Tóth Lajos - Az anyanyelvű oktatás a kisebbségi létünk záloga
Somogyi Sándor - A felsőoktatási minőségügy egy lehetséges megközelítése
Hegedűs Dévaváry Katalin - Az (in)tolerancia vajúdása
Bálint István - Anyaország vagy anyanemzet?
Matuska Ágnes - Film és mutatvány: a narratíva és a geg viszonya Buster Keaton filmszínházában
Muhi B. Béla - A globális éghajlatváltozás hatásai a fenntartható turizmusra
Molnár Imre - Az erdősávok jelentősége a szántóföldi növénytermesztésében
Jódal István - Fenyők – fák és cserjék magyar-szerb névszótára rövid ismertetővel
Molnár Imre és Kobersky Katica - Génmódosított haszonnövények és a velük kapcsolatos aggodalmak
Kiss E. Ferenc, Mićić D. Radoslav és Kiss E. Ernő - Gazdasági és környezetvédelmi összefüggések
Könyves Tibor, Mišćević Branislav, Ivanc Aleksandar és Vukosav Marija - Mikotoxinok a tejben
Mester Gyula - Nano- és mikrorobotok
Szépe Tamás - Robotirányítás támogatása távoli érzékelő rendszerrel
Horváth-Militicsi Károly - Megemlékezés Selye Jánosról, a „Stressz”-elmélet megalkotójáról
Biliczky László és Gulyás Gizella - Szent-Györgyi Albert délszláv kapcsolatai