Magyar Tudomány Napja a Délvidéken - 2008
- tudományos tanácskozás -
A Vajdasági Magyar Tudományos Társaság 2008. november 8-án immáron hetedik alkalommal emlékezett meg a Magyar Tudomány Ünnepéről. A tanácskozás a Magyar Tudomány Napja a Délvidéken - 2008 elnevezést viselte. Mint minden évben, a tanácskozásnak 2008-ban is Újvidék adott otthont, a Tartományi Végrehajtó Tanács harmadik emeleti tanácstermében, 10 órai kezdettel. A tanácskozás megszervezését támogatta a Magyar Tudományos Akadémia, Vajdaság Tartomány Végrehajtó Tanácsa és a Szekeres László Alapítvány. A tanácskozás munkaelnökségét Dr. Szalma József, egyetemi tanár, a VMTT elnöke, Dr. Kastori Rudolf, nyugalmazott egyetemi tanár, az MTA kültagja, a Vajdasági Tudományos és Művészeti Akadémia rendes tagja és Dr. Mezey Barna, az ELTE ÁJK tanszékvezető egyetemi tanára alkották.
A tanácskozást Dr. Szalma József egyetemi tanár, a Vajdasági Tudományos és Művészeti Akadémia levelező tagja, a Társaság elnöke nyitotta meg. A köszöntők során a tanácskozás résztvevőit üdvözölte és a tanácskozást jelenlétével megtisztelte még Papp Sándor nagykövet úr, a Magyar Köztársaság belgrádi Nagykövetségének nevében, és Dr. Görömbei András akadémikus is, a Magyar Tudományos Akadémia Magyar Tudományosság Külföldön Elnöki Bizottságának elnöke, akik felszólalásuk során méltatták a Társaság jelentőségét a vajdasági magyar tudományos életben és kiemelték a Magyar Tudomány Ünnepe integráló és kohéziós szerepét szerte a Kárpát-medencében. Támogatásáról levélben biztosította a tanácskozás szerve-zőbizottságát Dr. Harmathy Attila akadémikus, professzor emeritus, az Eötvös Loránd Tudomány Egyetem Állam- és Jogtudományi Kara Polgári Jogi Tanszékének oktatója, a MTA volt alelnöke, jelenleg a Magyar Alkotmánybíróság bírája és Dr. Pap Endre akadémikus is, az Újvidéki Egyetem Természettudományi Kara Matematika és Fizika Tanszékének rendes egyetemi tanára, a Vajdasági Tudományos és Művészeti Akadémia elnöke.
Az ünnepi köszöntőket egy társadalomtudományi, illetve egy természettudományi plenáris előadás követett. Elsőként Dr. Mezey Barna, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kara Magyar Állam- és Jogtudomány Tanszékének tanszékvezető egyetemi tanára, a Kar volt dékánja, tartotta meg előadását, aki a hallgatóságnak beszámolt a jogászoktatás múltjáról, jelenéről és jövőjéről Magyarországon és Európában. A plenáris előadások keretén belül, Mezey professzort, Dr. Birkás Márta, a MTA doktora követte, a gödöllői Szent István Egyetem Növénytermesztési Intézet Földműveléstani Tanszékének tanszékvezető egyetemi tanára. Birkás professzorasszony eladásának témája a klímakárt csökkentő talajművelés magyarországi lehetőségei volt.
A plenáris előadások után a munka szekciókban folyt - előbb következtek a társadalomtudományi, majd a természettudományi témájú előadások. Az előadások tudományos szakterületek szerinti beosztása nem bontotta meg a tanácskozás plenáris jellegét.
A társadalomtudományi szekció keretében több mint húsz szerző vett részt referátummal a jogtudomány, oktatásügy, törté-nelem, kisebbségpolitika, könyvtár- és levéltártudomány, nyelv és iro-dalom, képzőművészet területéről. E szekcióban a következő referátumok szerepeltek: Dr. Karácsony András – Az újkori tudományeszmény és a jogtudomány, Dr. Tattay Levente – A szellemi alkotások teljes körű újraszabályozása Magyarországon, Dr. Szűcs Magdolna – Jogászképzés és római jog az egykori és mai 'Bologna' szerint, Páll Tibor magiszter – Oktatás a középkorban a Délvidéken és a délvidékiek az európai egyetemeken, Dr. Hegedűs Antal – Patachich Gábor (1699-1745), a kalocsai „botmagyarok” érseke (1733-1745), Mezey Zsuzsanna – A Vallás- és a Közoktatási Minisztérium (1867-1918. évi) adatai a délvidéki vármegyék közoktatásáról, Dr. Tóth Lajos – Anya-nyelvi oktatásunk színvonala fejleszté-sének alaptényezői - A belső és külső érté-kelés kérdései, Fodor István – Kutatási lehetőségek a vajda-sági levéltárakban, Dr. Somogyi Sándor – A vidékfejlesztés néhány kérdése, Bozóki Antal magiszter – A vajdasági magyarság helyzete, Bálint István – Az emberiség jövőkép nélkül - A társadalomtudományok feladata és felelőssége a globalizált világban, Dr. Várady Tibor – Nyelv és fordítás a nemzetközi viták rendezésében, Szedmina Lívia – Párhuzamok a vajdasági magyarok és az észak-ír protestánsok helyzete között az 1925-ös évek során, Dr. Gulyás Gizella - Hollósi Simon és a zombori Mály József rokoni kapcsolatai, Hegedűs Dévaváry Katalin – Karl May és a szkipetárok, Matuska Ágnes - Világ az egész színház: A színház - metaphora változatai az Erzsébet-kori Angliában, Dr. Göncz Lajos – Óvoda - kétnyelvűség - környezetnyelv-oktatás: pszichológiai vonatkozások, Dr. Prugberger Tamás – A multinacionális érdekeltségű privatizáció okozta termelési, értékesítési és élelmiszerellátási problémák az Európai Unió új tagállamaiban, Dr. Szalma Mária – A nemperes eljárások teljes és részleges jogerőhatása és Matuska Márton – Fata libris.
A természettudományi szekcióban kiemelkedő hazai kutatóink mutatták be aktuális kutatásaik eredményeit a mezőgazdaság, környezetvédelem, műszaki tudományok, élelmiszertechnológia és az orvostudományok területéről: Dr. Molnár Imre – A világ élelmiszerválsága, Dr. Kastori Rudolf, Maksimović Ivana, Dorogházi Ottó – A nikkel szerepe a növények életfolyamatában, Dr. Kaszás Károly – Mindennapi környezetvédelmünk, Dr. Matijevics István - A mérnökképzés új kihívásai - Internettel összekötött távoli laboratóriumok, Dr. Mester Gyula – Robotizált intelligens otthonok, Dr. Nyers József – Multifunkcionális hőszivattyú, Dr. Könyves Tibor – A tejsavbaktériumok probiotikus hatása, Dr. Faludy Ildikó – A Chlamydophila pneumoniae LcrE fehérjéje elleni immunválasz vizsgálata egérmodellben és Biliczky László – Szent-Györgyi Albert elsőbbségi harca a C-vitaminért.
A tanácskozás 19 órakor zárult, a hozzászólásokat és a zárszókat követően.
A Magyar Tudomány Napja a Délvidéken - 2008 elnevezésű tudományos tanácskozásra összesen 33 szerző referátuma érkezett be, a társadalom- és természettudományok területén folyó kutatásokról, melyeket a Társaság, mint eddig is, külön tanácskozási kötetben jelentetett meg.
A tanácskozási kötet nyilvános szabadkai könyvbemutatójára 2009. szeptember 24-án került sor a Szabadkai Könyvtár első emeleti olvasótermében, 19 órai kezdettel. A társadalomtudományi szekció referátumait Dr. Tóth Lajos, nyugalmazott egyetemi tanár mutatta be, míg a természeti tudományi szekció referátumait Dr. Matijevics István, főiskolai tanár.
Az újvidéki könyvbemutatóra 2009. október 17-én került sor a Petőfi Sándor Magyar Művelődési Egyesület klubtermében, 18 órai kezdettel. A társadalomtudományi szekció referátumait Matuska Márton, publicista mutatta be, míg a természettudományi szekció referátumait Dr. Molnár Imre, nyugalmazott egyetemi tanár.